Opis: |
We wrześniu 1978 roku o Olsztynie było głośno nie tylko w skali lokalnej, ale i ogólnokrajowej. Tu bowiem odbyły się Dożynki Centralne. W mieście oraz w województwie skupiły się najważniejsze osoby z kraju. Gościem głównym uroczystości był I sekretarz KC PZPR Edward Gierek. Towarzyszyli mu: premier Piotr Jaroszewicz, przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński, prezes ZSL Stanisław Gucwa, przewodniczący SD Tadeusz Witold Młyńczak, członkowie Biura Politycznego i Sekretariatu KC. Punkt kulminacyjny obchodów miał miejsce 10 września w niedzielę na nowo powstałym stadionie sportowym w pobliżu fabryki OZOS. Mimo, iż obiekt był wypełniony po brzegi, mogli się na nim znaleźć tylko wybrani goście. Dla pozostałych uczestników utworzono miasteczko dożynkowe na terenie Parku Czynu Partyjnego z mnóstwem stoisk, wystaw, prezentacji.
Na stadionie Gierek spędził 2,5 godziny, podczas których prezentowane były widowiska z kluczowym wręczeniem I sekretarzowi bochna chleba. Dzień wcześniej spotkał się z pracownikami PGR Bezledy, gdzie zwiedził wystawę osiągnięć rolniczych oraz pola buraków, a rozrywki dostarczył występ zespołu pieśni i tańca. Ponadto odwiedził jeszcze halę widowiskowo – sportową „Urania”, niektóre dzielnice osiedla „Pojezierze”, fabrykę OZOS, Stare Miasto oraz wystawę płodów rolnych.
Lokalizacja Dożynek Centralnych '78 właśnie w Olsztynie przyniosła miastu szereg inwestycji. Do tych najistotniejszych należały: budowa stadionu sportowego i hali widowiskowo – sportowej. Stadion powstał w pół roku, choć szacunkowo na tego typu budowę potrzeba ok. 2 lat. Realizowano ją przy dużym nakładzie siły roboczej, dwuzmianowym systemie pracy, jednak do dnia dożynek obiekt nie był ukończony w stu procentach. Hala „Urania” została oddana do użytku na tydzień przed rozpoczęciem obchodów. Na 4 miesiące przed, ruszyła także budowa amfiteatru w zamkowej fosie, który był darem od stolicy – materiały, sprzęt budowlany i robotnicy pochodzili z Warszawy. Powstały nowe pawilony handlowe, o większych niż dotychczas powierzchniach. Masowo odświeżano elewacje budynków w centrum miasta (Urząd Wojewódzki, dom handlowy „Dukat”, ratusz) oraz na osiedlach mieszkaniowych. Od 1977 roku trwała rozbudowa Parku Czynu Partyjnego (obecny park im. Kusocińskiego). Także infrastruktura drogowa została poddana licznym inwestycjom. Starówka została wyłączona z ruchu tranzytowego, przebudowie uległy niektóre ulice – Warszawska (dobudowano nową ulicę Śliwy), Niepodległości (na Łynie wybudowano nowy most), Pstrowskiego. Wiele innych dróg zostało zmodernizowanych, ważne skrzyżowania otrzymały sygnalizację świetlną, wprowadzono więcej punktów oświetleniowych. Komunikacja miejska wzbogaciła się o nowe pojazdy, wymianie uległy wiaty przystankowe, powstały dwie nowe stacje paliw.
Jednak nie wszystko udało się wykonać zgodnie z planem: Obserwatorium Astronomicznego nie zdołano otworzyć we wrześniu, z powodu olsztyńskich dożynek kino „Kopernik” ruszyło z pięcioletnim opóźnieniem, a na kosztowny remont budynku sądu, który ucierpiał w pożarze z 1976 roku nie wystarczyło funduszy.
Załączone fotografie autorstwa Ryszarda Czerniewskiego dokumentują wizytę Edwarda Gierka na Dożynkach Centralnych w Olsztynie 10 września 1978 roku.
|