Opis: |
Zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie to jeden z najczęściej prezentowanych zabytków zarówno na najstarszych jak i współczesnych widokówkach ukazujących ciekawe obiekty i miejsca naszego miasta. Także odwiedzający nas turyści chętnie fotografują się na grobli prowadzącej do zamku obok tzw. Ławeczki z Mikołajem Kopernikiem. Rzeźba autorstwa Urszuli Szmyt odsłonięta została w październiku 2003 r. w ramach obchodów 650-lecia lokacji Olsztyna.
Prezentowana dziś pocztówka, wydana prawdopodobnie w latach 30-tych XX w. ukazuje zamek od strony wschodniej. Widać tu także stary pomnik Mikołaja Kopernika, odsłonięty 9 listopada 1916 r. Ta prawie stuletnia rzeźba stała u zbiegu Schlossstrasse i Schanzenstrasse (ulicy Zamkowej i Okopowej), a jej historia związana jest również z rocznicą założenia naszego miasta. Pomysł wybudowania pomnika wielkiemu astronomowi zgłosił ksiądz Bernhard Gigalski w jubileuszowym 1903 r. W 10 lat później, kiedy miasto obchodziło 560-te urodziny, Rada Miasta Olsztyna podjęła decyzję o realizacji tej inicjatywy. Od 1914 r. rozpoczęto zbiórkę pieniędzy. Prawdopodobnie 10 tysięcy marek ofiarował na ten cel także cesarz Wilhelm II. Pomnik został wykonany przez berlińskiego rzeźbiarza Johannesa Götza. Cokół z popiersiem Kopernika osłonięty był architektonicznym, neogotyckim baldachimem. Przed zajęciem Olsztyna przez Armię Czerwoną całość została zdemontowana i ukryta w zamkowych piwnicach, a w maju 1945 r., już samo popiersie na postumencie, bez ozdobnej obudowy, ustawiono w parku u podnóża zachodniego skrzydła zamku, gdzie znajduje się do dzisiaj. Po prawej stronie awersu pocztówki widać latarnię gazową stojącą tuż obok ogrodzenia kościoła ewangelickiego. Takie oświetlenie używane było od października 1889 r., kiedy oddano do użytku Miejską Gazownię w Olsztynie.
Kartka wydana została w Olsztynie przez Vereinigte Buch-u. Papierhändler. Stowarzyszenie publikowało pocztówki od drugiej połowy lat 20-tych XX w. Prezentowany obiekt to widokówka spoza obiegu pocztowego. Zakupiono ją prawdopodobnie jako pamiątkę pobytu w naszym mieście, bądź uzupełnienie kolekcji. |