Opis: |
W zbiorach Domu „Gazety Olsztyńskiej” znajduje się album należący do rodziny Niewiadomskich wywodzącej się ze Lwowa. Zawiera on piękne fotografie z lat 60. XIX wieku.
Prezentowane zdjęcie to portret młodej kobiety. Jej ubiór jest typowym przykładem mody patriotycznej, poprzez którą Polki demonstrowały bierny opór wobec zaborcy w okresie represji jakie spadły na społeczeństwo po klęsce powstania styczniowego 1863 r. Widoczna na fotografii czerń sukni i korali, które wyrabiano najczęściej z obsydianu bądź czarnego onyksu wyraża żałobę narodową. Najbardziej czytelną symbolikę martyrologiczną można jednak zauważyć w bransolecie wykonanej na wzór kajdaniarskich łańcuchów.
Zdjęcie wykonano w zakładzie warszawskiego malarza i fotografa Stanisława Rodeckiego, który w latach 1865-1877 prowadził atelier fotograficzne we Lwowie przy ul. Mayera 135 (obecnie ul. Strzelców Siczowych 3). Cienki papier albuminowych fotografii naklejano na kartoniki z ozdobnymi firmowymi winietami. Na odwrocie prezentowanego obiektu również widnieje litograficzny nadruk nawiązujący w swej ornamentyce do epoki renesansu – putta podtrzymujące koło otoczone girlandą z róż. |