Opis: |
W zbiorach Domu „Gazety Olsztyńskiej” znajduje się spuścizna po profesorze nauk rolniczych Witoldzie Niewiadomskim, który od 1951 r. związany był z olsztyńskimi uczelniami. Ciekawym obiektem jest album życzeń ślubnych rodziców profesora – Mariana i Marii Niewiadomskich. Małżeństwo zawarli oni we Lwowie 9 lutego 1904 roku. Panna młoda, z domu Moraczewska była siostrą Jędrzeja, premiera II RP (18.11.1918- 16.01.1919 r.).
Prezentowany telegram patriotyczny, a właściwie druk ozdobny funkcjonujący w obiegu pocztowym „zamiast telegramu”, zawiera życzenia przesłane przez inżyniera Żygulskiego ze Lwowa. Ilustracja autorstwa Walerego Eliasza Radzikowskiego, znanego polskiego malarza historycznego, specjalisty w zakresie kostiumologii, przedstawia uczestników ceremonii ślubnej ubranych w tradycyjne stroje narodowe. Do symboliki patriotycznej nawiązuje natomiast biały orzeł z rozpostartymi skrzydłami, broniący swych piskląt w gnieździe.
Telegram ukazał się nakładem Wydawnictwa Krakowskiego „Koła Pań” Towarzystwa Szkoły Ludowej. Organizacja ta została założona w 1891 r. dla uczczenia setnej rocznicy Konstytucji 3 Maja i istniała do 1939 r. Jej działalność przyczyniła się wydatnie do podniesienia poziomu oświaty wśród warstw najniższych. Pierwszym prezesem Towarzystwa Czytelni Ludowych był Adam Asnyk. Na telegramie wydrukowano cytat z jego wiersza:
„ ... żadna chwała równać się nie może
z tą, co ludowi nową niesie zorzę”.
Dochód ze sprzedaży druków tego typu zasilał finansowo funkcjonowanie szkół polskich na kresach. |