Opis: |
Pracownicy Muzeum Warmii i Mazur, Sebastian Mierzyński, Andrzej Kłos i Michał Garbarczyk, zdobyli nagrodę specjalną na organizowanej przez olsztyński Pałac Młodzieży w kategorii Historia Warmii i Mazur. Byli jedynymi startującymi w tej kategorii (seniorami - niestety), a więc można uznać, że w tym roku bezkonkurencyjnymi. Przygotowali makietę przedstawiającą kadr z serialu „Stawka większa niż życie”, z odcinka 15. pt: „Oblężenie”. Agent J-23 wchodzi na olsztyński zamek, który miał być siedzibą miejscowego dowództwa oblężonego miasta.
W modelu wiernie odtworzono ten moment filmu, ze szczegółami mundurów żołnierzy, malowania pojazdu (niezgodnego z zasadami przyjętymi w niemieckiej armii), detalami architektonicznymi szyi bramnej. Do budowy posłużyły tradycyjne materiały modelarskie i nie tylko. Żyrandol powstał ze zszywek biurowych. Całość umieszczono w obudowie telewizora, a za odpowiednie przygotowanie iluminacji zadbał Michał Garbarczyk.
Olsztyn i jego okolice były plenerami filmowymi podczas kręconych w 1967 roku odcinków serialu „Stawka większa niż życie”. Miejsca doskonale znane mieszkańcom miasta przewijają się w 5 z 18 odcinków:
odc. 1 „Wiem kim jesteś” - areszt przy al. Piłsudskiego, Stare Miasto, ul. Prosta, ul. Bolesława Chrobrego, ul. Mieszka I,
odc. 7 „Podwójny nelson” - siedziba Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Emilii Plater, park nad Łyną, droga do Szczytna, wiadukt w Dywitach,
odc. 8 „Wielka wsypa” - gazownia przy ul. Knosały, lotnisko w Dajtkach, lasy pod Kortowem,
odc. 15 „Oblężenie” - Stare Miasto, zamek, ul. Okopowa,
odc. 17 „Spotkanie” - Stare Miasto, Stary Ratusz, dziedziniec WBP, ul. Kołłątaja, most św. Jana, przystań nad Jeziorem Kortowskim.
Serial stworzony w czasach słusznie minionych do dziś jest prezentowany przez różne stacje telewizyjne. Jego przeciwnicy gromią twórców za przekłamany obraz wojny. Zwolennicy podziwiają grę aktorską i traktują widowisko jako rozrywkę.
sm
|