Opis: |
Znajdujecie się Państwo w sali Achacego, nazwanej tak na cześć Achacego zu Dohna, który w Morągu, dawnym Mohrungen, niedaleko pokrzyżackiego zamku, wybudował rezydencję rodową.
Stanisław zu Dohna zmarły w 1504 roku jest wymieniany jako pierwszy przedstawiciel rodu, który przybył do Prus. Był rycerzem zaciężnym. Pierwsze majątki rodziny znajdowały się w okolicach Pasłęka i Morąga. Dohnowie zamieszkiwali początkowo w morąskim zamku, pierwotnie krzyżackim, a potem książęcym. Pierwszą rodową rezydencję w Morągu, nieopodal zamku, wybudował Achacy. W 1572 roku budowla, a właściwie dwa domy sąsiadujące ze sobą były gotowe do użytkowania. Scalenie obu w jeden przypisuje się synowi Achacego, Fabianowi II zu Dohna. Od tego momentu rezydencję nazywano „zameczkiem” w odróżnieniu od pobliskiego zamku. W 1697 roku, w czasie wielkiego pożaru Morąga, zameczek spłonął. Kilka lat później nadworny architekt rodziny Dohna, Johann Caspar Hindersin zajął się odbudową rezydencji. Zgodnie z projektami budowli nadano barokowego charakteru. W prawie niezmienionej formie pałac dotrwał do 1945 roku, kiedy po wkroczeniu Armii Czerwonej został doszczętnie zniszczony. W postaci ruin przetrwał prawie czterdzieści lat. Po długoletniej odbudowie, w 1986 roku, przeniesiono tu oddział Muzeum Warmii i Mazur. W 2022 roku rozpoczęto prace remontowe przygotowując jednocześnie nowe wystawy i odsłaniając relikty architektoniczne wcześniej nieznane.
Zapraszamy do poznania historii tego niezwykłego miejsca, świadka ciekawych wydarzeń, szlacheckiej siedziby pruskiego rodu, świata Prus Górnych.
|